4 sposoby na posty, które ludzie lubią czytaćBill Gates powiedział kiedyś, że content is king, czyli najważniejsza jest treść. Trudno się z nim nie zgodzić. Jednak dziś tej treści w internecie jest tak dużo, że równie ważna stała się prezentacja informacji. Jeśli chcesz, żeby ludzie chętniej czytali twoje wpisy, polecali je i powracali do ciebie, popracuj nad swoim warsztatem blogera. Oczywiście wysoka jakość tekstów jest nadal bardzo ważna, ale powinna iść w parze z przejrzystością i estetyką prezentacji.


1. Pierwsze wrażenie: Wybierz odpowiedni szablon


Blogger oferuje kilkanaście szablonów, które można dodatkowo modyfikować. Jeszcze więcej znajdziesz w internecie. Dosłownie można dostać oczopląsu i na fali pobudzenia zmysłów wybrać zbyt "artystyczny" szablon, który nie koniecznie jest najczytelniejszy.

Ostatnio wśród projektantów stron panuje moda na prostotę i minimalizm: oszczędna grafika, jasne tło, ciemna czytelna czcionka. I to jest ideał, którego warto się trzymać - blog ma być ładny, ale ozdobniki nie mogą odwracać uwagi od treści, zamiast ją eksponować. Czyli prostota, prostota i jeszcze raz prostota.


2. Przyciągnięcie uwagi: Napisz dobry tytuł


Pierwsza rzeczą jaką zwykle zobaczy potencjalny odwiedzający jest tytuł wpisu z twojego bloga. Zobaczy go w wyszukiwarce, na Facebooku, Twitterze, na platformie typu Zblogowani.pl wśród wielu innych tytułów. Jak przykuć jego uwagę?

Dobrym pomysłem jest umieszczenie w tytule słowa kluczowego, które jest esencją naszego posta, np.
Jak pielęgnować storczyki?
Od razu wiadomo o czym będzie ten tekst i czy nas zainteresuje.

Kolejną techniką jest nazwanie korzyści jaką przyniesie przeczytanie tekstu, np.
Jak napisać e-booka i zarobić na nim?
Wiemy, że po przeczytaniu tekstu powinniśmy wiedzieć jak napisać e-booka i jak go sprzedać z zyskiem.

Znasz swoich docelowych czytelników i piszesz, żeby pomóc im rozwiązać problem. Niech tytuł przekona ich, że po przeczytaniu wpisu osiągną pożądany efekt, np.
Naucz się lepiej zarządzać czasem.

Dodaj jeszcze zachętę:
Zobacz jak łatwo możesz wrócić do wagi sprzed ciąży.
Jak schudnąć bez stosowania drakońskiej diety.


Popularne jest też pisanie postów w formie listy, co odzwierciedlają tytuły typu:

10 najpopularniejszych szablonów na Bloggera


Na koniec pomysły na tytuły intrygujące, np.

Oto dlaczego nie robisz postępów w nauce angielskiego.
Mało znane sposoby na rozstępy.
10 największych błędów popełnianych przez rodziców niemowlaków i jak ich uniknąć.


Jeżeli chcesz nauczyć się pisać dobre tytuły, obserwuj, jak piszą inni: blogerzy, copywriterzy, dziennikarze. Wpisz dowolne zapytanie na interesujący cię temat w wyszukiwarce, np. szablony na bloga, i sprawdź, które tytuły przykuły twoją uwagę, które zachęciły cię do odwiedzenia strony. Spróbuj naśladować ten styl tworzenia tytułów - jeżeli zadziałał na ciebie to duża szansa, że podziała na twoich czytelników. 


3. Prezentacja: Pisz wpisy, które łatwo się czyta


Kiedy wchodzę na stronę internetową i wita mnie długi blok tekstu od razu czuję się zniechęcona. Trudno się skupić czytając taki ciąg i łatwiej zgubić się gdzieś w środku. Co więcej, na ekranie nie ma możliwości podkreślania i streszczania.

Kiedy piszesz pomyśl trochę o komforcie czytania odbiorcy. Podziel swój wpis na akapity i dodaj podtytuły, wyróżnione większą, może i kolorową, czcionką. Możesz też wytłuścić najważniejsze słowa oraz stosować numerowaną lub punktowana listę. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć tekst i w razie konieczności powrócić do jego najistotniejszych fragmentów.

Na końcu, o tym co powinno być na początku - wstęp. Wykorzystaj pierwszy akapit, żeby zaprezentować treść posta i zachęcić do dalszej lektury. Możesz tu zadać intrygujące pytanie, opowiedzieć krótką anegdotkę, streścić tekst (bez ujawniania najistotniejszych szczegółów!). Chwytliwy wstęp jest tak ważny również dlatego, że może być wyświetlany w newsletterze, na Facebooku, w polu Popularne posty na Twoim blogu - im lepszy, tym więcej czytelników ściągnie.

4. Wizualizacja: Dodaj barw swoim wpisom 


Ilustruj wpisy zdjęciami i obrazami. Czasem to właśnie ciekawa grafika przykuje uwagę czytającego, wprowadzi w klimat tekstu i zachęci do przeczytania. Jeżeli nie masz własnych fotografii, możesz je kupić w przystępnych cenach na stronach ze zdjęciami stockowymi, np. Depositphotos.com czy Fotolia.com. Niektóre portale oferują też darmowe zdjęcia dobrej jakości, np. moje nowe odkrycie Pixabay.com (więcej stron z darmowymi zdjęciami znajdziesz w tym poście). Zanim skorzystasz z ich oferty upewnij się do jakich celów możesz używać zdjęć, bo np. niektóre licencje nie zezwalają na użytek komercyjny, inne na modyfikacje pracy. Lepiej sprawdzić regulamin.


Do dzieła - piszemy pięknie piękne posty!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Niektóre linki na tym blogu są linkami partnerskimi, które mogą zapisywać pliki cookie w twojej przeglądarce.
Co to są linki partnerskie?
Copyright © 2014 Jolka potrafi... , Blogger
Do góry