Biznes na próbę, czyli o działalności nierejestrowanej

dla kogo działalność nierejestrowana

Już od ponad miesiąca, od 30 kwietnia 2018 r. można legalnie prowadzić drobną działalność, bez konieczności rejestracji w urzędzie i wymogu opłacania składek ZUS. Sprawdź dla kogo jest to rozwiązanie? Czy i Ty możesz z niego skorzystać? Poniżej wyjaśniam w przystępny sposób najważniejsze kwestie związane z działalnością nierejestrowaną. 


Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?


Każda osoba fizyczna. Pewnie spełniasz to kryterium, o ile nie jesteś spółką, fundacją czy stowarzyszeniem, itp.

Drugim ważnym warunkiem jest nie przekraczanie miesięcznego przychodu z tej działalności kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku to 1050 zł. Tyle możesz zarobić miesięcznie.
Kiedy przekroczysz ten limit, twoja działalność natychmiast staje się działalnością gospodarczą i masz obowiązek zarejestrować ją do 7 dni (wpis do CEIDG). Stąd bardzo ważne jest planowanie miesięcznego przychodu.

No właśnie, przychodu. Według przepisów ważny jest przychód, czyli wynagrodzenie jakie otrzymasz przed odliczeniem kosztów. Co ważne, liczy się przychód należny, nie ważne czy klient ci już zapłacił, czy nie.

Jest jeszcze trzeci warunek, nie mogłaś prowadzić działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy (czyli 5 lat).

Jeśli twoja działalność wymaga specjalnych zezwoleń (np. z Sanepidu) lub licencji, może się okazać, że nie możesz jej prowadzić w ramach działalności nierejestrowanej. Niestety.

Czy inne dochody wliczają się do limitu przychodu?


Tutaj dobra wiadomość: nie. Czyli jeśli uzyskujesz dochód z pracy na etacie, umów zlecenie czy o dzieło, lub jesteś na urlopie wychowawczym, możesz bez przeszkód dorabiać sobie 1050 zł z działalności nierejestrowanej.

Jakie mam obowiązki?


Najważniejszym obowiązkiem jest odprowadzanie podatku. Robisz to raz w roku w rozliczeniu rocznym. Swój przychód wykazujesz w rubryce: Inne źródła. 

Ponieważ nie masz obowiązku prowadzenia księgowości, nikt nie pomoże ci wyliczyć należnych składek, dlatego w twoim interesie jest uproszczone rejestrowanie swoich przychodów. Warto też udokumentować poniesione koszty, które możesz odliczyć sobie w rozliczeniu rocznym. Najlepszym dokumentem są faktury wystawione na twoje imię i nazwisko, adres i NIP. Jeśli nie posiadasz tego ostatniego, możesz bez problemu złożyć wniosek o nadanie.

Jak dokumentować sprzedaż lub usługę?


Najprościej jest wystawić rachunek z Twoimi danymi i informacją o sprzedaży (produkt, ilość, cena itp.) Możesz też wystawiać faktury. W tym wypadku w polu ze stawką wpisujesz zw. (zwolniony).

Co jeśli mój biznes się rozkręci?


Jeśli twój biznes zacznie dobrze prosperować i przekroczysz już limit 50% minimalnego wynagrodzenia, czas założyć działalność. Co ważne, będziesz traktowana jak osoba, która wcześniej nie prowadziła działalności gospodarczej (zgodnie z prawdą), więc będzie ci przysługiwał niższy ZUS, będziesz mogła też starać się o dofinansowanie na start.

Dla kogo działalność nierejestrowana?


Z tego rozwiązania na pewno ucieszą się osoby zajmujące się rękodziełem na mniejszą skalę, krawcowe, korepetytorzy, osoby dorabiające sobie na sprzedaży bezpośredniej, początkujący graficy, copywriterzy i inni freelancerzy. Uważam, że jest to świetne rozwiązanie dla mam, które postanowiły poświęcić się wychowaniu dzieci, ale mają trochę chęci, talentu i czasu, żeby dorobić legalnie do domowego budżetu.

Źródło:


Na koniec odsyłam do treści ustawy z dn. 6 marca 2018: Prawo przedsiębiorców

Czy myślisz, że nowe prawo przyczyni się do wzrostu przedsiębiorczość? Czy masz pomysł na mikrobiznes, który mogłabyś prowadzić, korzystając z nowych przepisów? 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Niektóre linki na tym blogu są linkami partnerskimi, które mogą zapisywać pliki cookie w twojej przeglądarce.
Co to są linki partnerskie?
Copyright © 2014 Jolka potrafi... , Blogger
Do góry