Zobacz jak łatwo możesz założyć piękny, darmowy blog


jak założyć blog na blogerze


przed rozpoczęciem blogowania powstrzymuje Cię brak wiedzy technicznej lub obawa, że założenie i prowadzenie pięknego oraz funkcjonalnego bloga będzie cię dużo kosztowało, mam dla ciebie rozwiązanie tego problemu - Blogger, darmowe narzędzie do blogowania od Google. Nie przypadkowo, blog, który czytasz prowadzony jest właśnie na tej platformie. 


Dlaczego wybrać Blogger?


Na początku przygody z blogowaniem pewnie nie chcesz inwestować zbyt dużo zanim przekonasz się, czy rzeczywiście pociąga Cię to zajęcie, czy masz dość dyscypliny, aby regularnie pisać i czy potrafisz na tym zarobić przynajmniej dość dużo, żeby pokryć koszty prowadzenia bloga. Dlatego za pierwszą zaletę Bloggera uważam to, że jest darmowy. Zakładając tu swój blog nic nie stracisz, a możesz dużo zyskać.

Mimo braku odpłatności, narzędzie to pozwala stworzyć w prosty i szybki sposób bardzo profesjonalny blog; bez znajomości kodu HTML, CSS i tym podobnych. Zaraz po zalogowaniu się zdecydujesz jak będzie wyglądał twój "kawałek internetu" dzięki gotowym szablonom, które łatwo możesz dostosować lub zamienić na inne. Wystarczy jedno kliknięcie i od razu zobaczysz efekt. Spróbuj dla samej frajdy z zabawy w projektanta stron www. Możesz również poszukać innych, bardziej nowoczesnych szablonów w internecie. Kilka propozycji znajdziesz w poście Jaki szablon na Bloggera wygląda elegancko i profesjonalnie?

Są tu też wszystkie narzędzia niezbędne profesjonalnej blogerce, jak możliwość dodawania zdjęć i wideo, funkcja kontrolowania komentarzy, ikony social media umożliwiające dzielenie się, statystyki i wiele innych, dzięki czemu nie musisz szukać i wgrywać dodatkowych aplikacji/ widgetów. Dostajesz wszystko, co niezbędne.

Te wszystkie zalety sprawiają, że Blogger jest bardzo popularny. Kiedy szukacie blogów w wyszukiwarce, zwróćcie uwagę jak dużo jest tych w domenie .blogspot.com. Jest też dużo takich, które korzystają z tej platformy, ale w swojej domenie (czyli pod swoją własną nazwą bez .blogspot.com), bo jak któraś z was woli od razu promować siebie i swoja markę, to też może.

Popularność Bloggera sprawiła, że powstało wiele blogów-poradników na temat tej platformy, gdzie znajdziesz nie tylko podstawowe informacje, ale również opis bardziej zaawansowanych funkcji, które  może będziesz chciała dodać w przyszłości, np. blokadę kopiowania treści. Przydatną listę znajdziesz w poście 7 blogów o blogowaniu, których nie możesz nie odwiedzić

Pierwsze kroki 1. Zanim założysz blog musisz mieć konto Google. Jak używasz poczty Gmail lub Google+, to już takie konto masz i możesz zacząć blog, logując się na swój adres i hasło poczty elektronicznej. Jak nie, kliknij Konto Google i załóż je. 
 2. Po zalogowaniu zdecydujesz, czy będziesz używała swojej nazwy z profilu G+, czy wymyślisz sobie inną nazwę, np. imię i nazwisko albo nick. Następnie zobaczysz takie okno:

 3. Po kliknięciu "Nowy blog", zobaczysz formularz jak poniżej, w którym wpiszesz tytuł swojego bloga i jego adres. Wymyśl sobie kilka możliwości, bo może się zdarzyć, że wybrany przez ciebie adres jest niedostępny. Ostatni etap to wybór szablonu. Możesz wybrać pierwszy z brzegu, a później zastanowić się, który najbardziej ci się podoba. Jak już wspomniała, szablony można dostosowywać zmieniając kolory, tło, czcionkę, itd.


 4. Tak będzie wyglądał interfejs użytkownika, czyli Twój blog od kuchni. W przyszłości na tej stronie zobaczysz przegląd informacji o twoim blogu. Na razie naciśnij "Nowy post" i stwórz swój pierwszy tekst. 


 5. Blogger umożliwia ci edycję i formatowanie postów jak większość edytorów tekstu. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę i sformatować tekst, dodać link, zdjęcie czy wideo. Jest też opcja zawijania tekstu, dzięki której zaznaczysz, do którego miejsca tekst ma być wyświetlany na stronie głównej bloga, a odwiedzający zobaczy jego całość po naciśnięciu: czytaj dalej>
  W kolumnie po lewej: Ustawienia posta, dodajesz dodatkowe informacje o twoim wpisie. Są to m.in. Etykiety (nazywane też tagami lub słowami kluczowymi), które opisują o czym jest tekst. Możesz też zaplanować automatyczną publikację tekstu na inny dzień. W zakładce Opcje możesz m.in. włączyć/ wyłączyć komentarze dla danego posta.
  Wpisy można zapisywać jako kopie robocze, sprawdzać jak wyglądają na blogu (przycisk Podgląd) i w końcu publikować.


 6. Skoro pierwszy post gotowy, zadbajmy by wyglądał pięknie. Po kliknięciu na przycisk Szablon, zobaczysz okno edycji. Tutaj możesz wybrać szablon, a następnie go zmodyfikować, jeśli chcesz. Można zmienić tło, szerokość bloga, układ (czyli ilość i rozmieszczenie kolumn), czcionki, kolory, a nawet dodać swój kod CSS. Wszystkie zmiany zobaczysz na podglądzie poniżej projektanta. Pamiętaj, żeby zapisać wszystkie zmiany przed opuszczeniem edytora naciskając pomarańczowy przycisk Zastosuj do bloga.


 7. Kiedy zdecydowałaś już o ilości i rozmieszczeniu kolumn, pomyśl jak je wypełnić. Po kliknięciu na Układ zobaczysz swój blog w formie prostokątnych pól. Pola możesz edytować lub dodawać do nich nową zawartość, tzw. gadżet. Możesz zdecydować, czy chcesz dodać pole z informacjami o Tobie albo pokaz slajdów, albo formularz kontaktowy. Wybór należny do ciebie. Kliknij Dodaj gadżet i wybierz, co ci odpowiada. 
  Jeżeli uczestniczysz w programie partnerskim i chcesz umieścić na blogu np. widżet czy baner od swojego partnera, zrobisz to dzięki gadżetowi: HTML/JavaScript
  Warto wspomnieć, że pola z gadżetami można przesuwać w inne miejsca (drag and drop), co bardzo ułatwia edycję całej strony.


 8. Poza regularnym dodawaniem postów, możesz też stworzyć statyczne strony (zakładka Strony), na których umieścisz, np. informacje o sobie. 

Inne przydatne funkcje


Myślę, że przydatną funkcją Bloggera jest możliwość moderacji, a nawet blokowania komentarzy, oraz określenia, kto może komentować nasze posty (np. tylko zarejestrowani użytkownicy). Ograniczy to spam i przykre wpisy od osób, które lubują się w obrażaniu i poniżaniu innych.  

Możesz również tworzyć bloga prywatnego lub dostępnego tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Użytkownicy mogą też stać się współautorami. To ciekawe rozwiązanie dla osób pracujących zespołowo, dla nauczycieli, którzy chcą założyć blog klasowy, lub dla grupy pasjonatów, chcących wymieniać się odkryciami. 


Blogger ułatwia też zarabianie na blogu. Jest zsynchronizowany z Google AdSense (szczegóły znajdziesz na swoim blogu z zakładce Zarabianie) a także ułatwia promowanie bloga z użyciem AdWords. A jeśli poważnie myślisz, żeby zamienić pisanie bloga w twój biznes, polecam ci kurs Uli Phelep 21 dni do lepszego bloga. Kurs przeprowadzi cię krok po kroku od amatorki do profesjonalnej blogerki. Moją recenzję przeczytasz TU

Jak już wspomniałam dzięki popularności Bloggera znajdziesz w sieci mnóstwo poradników i dodatków dzięki, którym jeszcze bardziej dostosujesz swój blog do twoich potrzeb, dodając na przykład blokadę kopiowania tekstu albo listę powiązanych postów pod każdym wpisem. 

Zacznij działać.
Napiszę o tym wkrótce, więc upewnij się, że zostawiłaś swój e-mail (w prawym górnym rogu strony), żebym mogła wysłać Ci informacje o kolejnym wpisie. 

A teraz jeżeli masz jeszcze chwilkę załóż swojego bloga i pochwal się nim w komentarzu do tego posta (w zamian za możliwość dodania mojego linka do komentarza na twoim pięknym blogu). 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Niektóre linki na tym blogu są linkami partnerskimi, które mogą zapisywać pliki cookie w twojej przeglądarce.
Co to są linki partnerskie?
Copyright © 2014 Jolka potrafi... , Blogger
Do góry