Zlecenia dla freelancerów - gdzie je znaleźć?

kobieta freelancer

Praca freelancera ma mnóstwo plusów: możesz wybierać ile pracować, nad czym, za ile i dla kogo, ale niesie ze sobą też pewną trudność - szukanie zleceniodawców. Jest to problemem szczególnie, jeżeli jesteś początkująca w branży. Na szczęście jest Jopillo - internetowy market z usługami.

Zalety Jopillo


Jopillo działa podobnie jak e-sklep, ale tutaj produktami są twoje usługi lub dzieła. Czym różni się od innych stron ogłoszeniowych? Jak tłumaczy autorka portalu, Izabela Chmielowiec, w jej serwisie freelancerzy, artyści, specjaliści, twórcy i studenci oferują konkretne usługi albo produkty, a nie tylko tworzą wizytówki z linkiem do portfolio. Czyli jeżeli tworzysz grafikę, nie reklamujesz się jedynie jako grafik X, ale określasz szczegółowo, co możesz zrobić dla potencjalnego klienta, np. stworzysz logo dla firmy określając cenę i czas realizacji. Osoba szukająca kogoś, kto zaprojektuje dla niej logo, szybko znajdzie twoją ofertę i po uzgodnieniu szczegółów transakcji zlecić ci wykonanie projektu. Jedną z funkcji portalu są wygodne formularze kontaktowe pomiędzy tobą, a zainteresowanym klientem, co ułatwia omówienie szczegółów i przyspieszyć finalizację zlecenia. 

Oczywiście możesz również stworzyć swoją wizytówkę z portfolio, a nawet filmem reklamowym, aby lepiej się zaprezentować potencjalnemu zleceniodawcy. 

Co możesz oferować


Ogłoszenia dodajesz do kategorii i podkategorii. Główne kategorie to: grafika i projektowanie, fotografia, audio i video, programowanie i IT, tekst i tłumaczenia, biznes, reklama i marketing, edukacja i szkolenia, handmade, rozrywka i imprezy, okolicznościowe (np. personalizowanie prezenty, catering, itp.), praktyczne (np. usługi budowlane), zdrowie i uroda, sport i rekreacja, lifestyle i artystyczne. Jak nie masz pomysłu na swoją działalność, przejrzyj podkategorie i dodane zlecenia, a pewnie szybko wpadniesz na pomysł, jakie usługi możesz oferować. Wciąż są kategorie, w których jest niewielka konkurencja - może warto właśnie nimi się zainteresować.

Koszty


Co ważne samo wystawienie ogłoszenia jest bezpłatne. Płacisz dopiero od zlecenia. Warto wiedzieć, że prowizja zmniejsza się wraz z liczbą wykonanych projektów i zadowolonych klientów. Początkowo wynosi 10%, jednak wystarczy wykonać 15 zleceń, z których będzie zadowolone 70% klientów, aby zmalała do 8%. Weterani serwisu, którzy wykonali już 500 zleceń przy 90% satysfakcji zleceniodawców płacą tylko 3% prowizji.

Polski Fiverr


Jopillo jest jeszcze dość młodym serwisem. Wystartował we wrześniu 2014 r. stąd ilość ogłoszeń jest tam nieduża w porównaniu do anglojęzycznego pierwowzoru Fiverr. Jednak jego dużą zaletą jest to, że jest serwisem polskim, więc znajdziesz tu głównie rodzimych wykonawców, z którymi łatwiej się komunikować i rozliczyć. Mam nadzieję, że szybko zdobędzie popularność i urośnie, bo bardzo ułatwia freelancerom najtrudniejszą część ich pracy - szukanie zleceń. 

Poznaj założycielkę


Na zakończenie polecam ci wywiad z przedsiębiorczą kobietą, która zainicjowała ten projekt, Izabelą Chmielowiec. Dzieli się w nim historią powstania portalu i tym jak godzi życie osobiste z prowadzeniem firmy. 

Korzystałaś już z Jopillo? Jak oceniasz ten internetowy market dla kreatywnych? Jolka radzi:

Załóż dziś konto na Jopillo, Utwórz ciekawe portfolio z pomocą ekspertów,np. Agnieszki Skupieńskiej, copywriterki i autorki poradników, która dzieli się swoją wiedzą też na blogu tosięopłaca.pl.

Fot. DTSP

3 komentarze :

 1. Nie wiedziałam, że istnieje taki portal w polskiej wersji językowej. Super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też do niedawna znałam tylko fiverr. Kolejna przedsiębiorcza Polka zadziałała.

   Usuń
 2. chyba kiedys tam zajrzałam, a potem porzuciłam... muszę się przyjrzeć jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń

Niektóre linki na tym blogu są linkami partnerskimi, które mogą zapisywać pliki cookie w twojej przeglądarce.
Co to są linki partnerskie?
Copyright © 2014 Jolka potrafi... , Blogger
Do góry