Jak założyć własną działalność bez stresu, ryzyka i ZUS w inkubatorze przedsiębiorczości


A gdyby można było założyć firmę na próbę? Gdyby nie trzeba było płacić wysokiego ZUS-u kiedy nowe przedsiębiorstwo nie zarabia? Gdyby mieć pewnych partnerów biznesowych, mentorów, prawników i księgową nie wydając fortuny na ich usługi? Gdyby mieć własne, świetnie wyposażone biuro w przystępnej cenie? Czy mając to wszystko przestaniesz się wahać, czy założyć własną działalność? 


Tak? Dobra wiadomość jest taka, że możesz to wszystko mieć i bezstresowo rozwijać swój wymarzony biznes, jeżeli skorzystasz  z usług inkubatora przedsiębiorczości.


AIP czyli Akademicki Inkubator PrzedsiębiorczościInkubator przedsiębiorczości umożliwia założenie firmy na próbę i przetestowanie swojego pomysłu na biznes bez ponoszenia dużego ryzyka i wielu stałych kosztów m.in. ZUS. Te przywileje wynikają z tego, że AIP, będące fundacją, użyczy ci swojej osobowości prawnej. Dzięki temu możesz prowadzić legalnie własną działalność bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej, ponieważ wystawiając faktury i podpisując umowy będziesz podawała dane typu KRS, REGON, czy NIP inkubatora, z którym współpracujesz.

Korzyści inkubacji Działając pod skrzydłami AIP zarządzasz swoim przedsiębiorstwem tak samo, jak gdybyś działała samodzielnie, ale formalnie nie prowadzisz działalności gospodarczej. Wynika z tego szereg korzyści:
 1. Masz nieograniczony czas, żeby sprawdzić swój pomysł, zdobyć klientów i zarobić pierwsze pieniądze, jednym słowem rozwinąć biznes. Możesz przetestować kilka inicjatyw, a kiedy twoja firma już rozkwitnie zakończyć współpracę z inkubatorem z miesięcznym wypowiedzeniem i formalnie założyć własną działalność gospodarczą. 
 2. Rejestrując już dobrze prosperującą firmę po wyjściu z inkubatora, ciągle przysługują ci dwa lata niższego ZUS-u, czyli w twojej kieszeni zostaje więcej gotówki do zainwestowania w biznes.
 3. Wciąż przysługuje ci prawo do niektórych dotacji dla otwierających nowe przedsiębiorstwa. 
 4. Zarobione środki trafią na subkonto twojej firmy i będziesz je mogła wypłacić na podstawie stosownej umowy. Jeżeli jesteś studentem i nie przekroczyłaś 26 lat lub twoja działalność polega na wykonywaniu dzieła nie musisz płacić składki ZUS. W przeciwnym razie będziesz rozliczała się z inkubatorem na podstawie umowy zlecenie, co ciągle może być korzystniejsze niż ZUS dla przedsiębiorców.
 5. Inkubator umożliwia ci legalne wystawianie faktur VAT. Może ci to pomóc m.in. zdobyć klientów biznesowych.
 6. Dobro twojej firmy jest w interesie AIP dlatego wszystkie umowy, faktury i inne dokumenty będą sprawdzane przez zaufanych księgowych i prawników.
Na tym jednak korzyści się nie kończą. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości użyczają swoim start-upom, czyli nowym firmom, adres do korespondencji oraz wyposażone biura i sale konferencyjne. Jest ich już 50 w całym kraju.

W takim biurze coworkingowym oraz w czasie spotkań networkingowych z łatwością nawiążesz bezcenne kontakty branżowe i biznesowe. Możesz również stale liczyć na pomoc mentora, który pomoże ci ukształtować ścieżkę twojej firmy oraz pokieruje cię na wartościowe szkolenia i spotkania.

Nie bez znaczenia jest też pomoc finansowa - najlepsze start-upy, mogą ubiegać się o dofinansowanie swojego projektu do kwoty 100 000 zł z tzw. AIP Seed Capital. 

Poza tym możesz skorzystać z preferencyjnych warunków współpracy z partnerami inkubatora, do których należą m.in. allegro, play, dotpay, czy DPD.

Jak zacząć współpracę


Wszystko zaczyna się od twojego pomysłu, który bezpłatnie skonsultujesz z doradcą z AIP. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy zamieszczony na stronie akademickiego inkubatora i umówisz się na spotkanie. Na tym etapie nie musisz mieć nawet biznesplanu. Nawet później nie jest konieczny, choć na pewno jakiś plan pomoże wystartować twojej firmie. Jeżeli chcesz, pomogą ci go napisać eksperci.

Jeżeli twoja inicjatywa zostanie zaakceptowana - a najpewniej zostanie, jeżeli jest przemyślana i nie narusza prawa i dobrych obyczajów - formalności założenia firmy zajmą do 30 minut i już następnego dnia będziesz mogła korzystać z wszystkich zasobów internetowych AIP (tj. księgowość, system fakturowania, itp.)

Koszty prowadzenia start-upuMało kto z moich znajomych wierzy, że w AIP mogę prowadzić firmę za 300 zł miesięcznie. W tej cenie zawiera się opłata za usługi księgowe (do 25 dokumentów miesięcznie), prawne (do 2,5 godz miesięcznie) i administrację firmy (np. adres korespondencyjny, obieg dokumentów online). Poza tym mam dostęp do wyposażonego biura coworkingowego, szkoleń, eventów biznesowych i zniżek u partnerów AIP. No i brak ZUS-u przy umowie o dzieło. Poza inkubatorem to wszystko obciążałoby firmę kosztem ponad 2000 zł miesięcznie. 

Dla kogo inkubatorTwórcy AIP śmiało twierdzą, że dla każdego. Niech nie zmyli cię słowo "akademicki" w nazwie - nie musisz być studentem ani świeżo upieczony absolwentem, żeby skorzystać z ich usług.

Inkubatory są odpowiedzią na twoje dylematy, czy zakładać własna działalność, szczególnie jeżeli: 
 • chcesz zacząć pracować na swoim
 • wykonujesz wolny zawód (np. tłumacz, grafik, artysta) i chcesz wystawiać faktury VAT
 • nie chcesz otwierać działalności gospodarczej, ale potrzebujesz wystawiać faktury VAT
 • jesteś oszczędna - na początku przygody z biznesem liczy się każda złotówka, którą można zainwestować w rozwój przedsiębiorstwa
 • masz niewielkie doświadczenie w prowadzeniu firmy i szukasz wsparcia
 • chcesz przetestować swój pomysł na biznes i nie stracić możliwości rozpoczęcia w przyszłości działalności gospodarczej z niskim ZUS-em, gdyby ten pomysł się nie sprawdził.
 • szukasz kontaktów biznesowych
 • nie lubisz podejmować zbytniego ryzyka

Odpowiedziałaś tak, na któryś z podpunktów - znajdź najbliższą siedzibę AIP!

CiekawostkiInkubatory AIP powstały w 2004 roku jako odpowiedź na trudności początkujących przedsiębiorców m.in. z pokryciem wysokich kosztów prowadzenia własnej działalności gospodarczej i biurokracją. Już po dwóch latach działało w nich 300 start-upów, a w 2015 r. było ich już 2300. Łącznie pomogły wystartować 12 000 biznesom. Zdobyły wiele wyróżnień, a wśród nich wpis przez Rząd Polski na listę projektów kluczowych dla polskiej gospodarki.

Akademickie Inkubatoty Przedsiębiorczości
Logo AIP ze strony inkubatory.pl

Już wkrótce napiszę o innychorganizacjach pomagających startującym biznesom lub firmach pomagającym prowadzić firmę bez ZUSu. Jeżeli już jesteś jedną z subskrybentek newslettera dowiesz się o tym wpisie pierwsza; jeśli jeszcze nie, możesz zapisać się podając swój e-mail pod tym wpisem.

Jaką masz jeszcze wymówkę, żeby nie zakładać własnej firmy? A może już współpracujesz z AIP - koniecznie podziel się z nami swoja opinią o tym projekcie!

4 komentarze :

 1. Świetna opcja dla wszystkich studentów i młodych, którzy chcą zacząć swoją przygodę w biznesie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaczęłam się ostatnio zastanawiać nad Inkubatorami - na założenie własnej działalności mnie nie stać, ale szkoda żeby moje pomysły się przez to "zmarnowały". Z tego co zdążyłam do tej pory się dowiedzieć, AIP to dla mnie najkorzystniejsza opcja i coraz bardziej kusi mnie, żeby spróbować. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie podobnie. Aż dziwi mnie, że tak niewiele osób słyszało o inkubatorach i wie czym są.

  OdpowiedzUsuń

Niektóre linki na tym blogu są linkami partnerskimi, które mogą zapisywać pliki cookie w twojej przeglądarce.
Co to są linki partnerskie?
Copyright © 2014 Jolka potrafi... , Blogger
Do góry