Sklep partnerski, czyli jak sprzedawać coś czego nie masz


program partnerski sklep

Pisałam już o jednej możliwości sprzedawania w sklepie internetowym towarów, których nie masz dzięki usłudze dropshipping. Jest jeszcze inny sposób na podobną sprzedaż - sklep partnerski, w którym sprzedajesz produkty lub usługi firm, z którymi współpracujesz w ramach programu partnerskiego. Dobrze skonfigurowany sklep partnerski może być prawie bezobsługowy! Jak to możliwe?

Co to jest program partnerski


Jeżeli nie miałaś nigdy do czynienia z programami partnerskimi odsyłam cię do serii wcześniejszych artykułów na ten temat. W skrócie wyjaśnię, że jako członek takiego programu zajmujesz się promocją i sprzedażą produktów lub usług wybranej firmy. W zamian otrzymujesz określony procent wygenerowanego przez ciebie dochodu.

Plusy sklepu partnerskiego


Twoi partnerzy udostępniają ci rożne materiały promocyjne, które możesz użyć na swoim blogu, portalu czy profilu w mediach społecznościowych. Wielu pozwala na pobieranie plików XML lub CSV, w których zapisane są ich produkty z opisami, zdjęciami i ceną. Są to te same pliki, które otrzymasz od hurtowni kiedy chcesz zintegrować swój e-sklep z jej bazą danych; pisałam o tym TU.) To właśnie dzięki nim możesz stworzyć sklep internetowy, w którym będziesz tylko sprzedawać. Nie będziesz musiała zajmować się produkcją, ani zakupem towaru, ani obsługą zamówień, ani płatnościami, ani rozpatrywaniem reklamacji i zwrotów. Co więcej, nie będziesz musiała prowadzić działalności gospodarczej, ponieważ partnerzy rozliczą się z tobą na podstawie umowy. Jak widać plusów jest sporo.

Jeśli jesteś urodzonym sprzedawcą i masz wiedzę z dziedziny marketingu i e-commerce, założenie sklepu partnerskiego może być dla ciebie dobrym pomysłem na pracę dodatkową, a może i główne źródło dochodów.

Jak założyć sklep partnerski


Kilka programów partnerskich  udostępnia bezpłatne skrypty e-sklepów zintegrowanych z ich bazą danych jako jedno z narzędzi promocji. Jest to bardzo wygodne i tanie rozwiązanie: wystarczy zakupić domenę i hosting, wgrać skrypt, wybrać produkty do sklepu i je zaimportować. Później już tylko twoja wiedza z dziedziny e-marketingu i odrobina szczęścia zadecyduje o sukcesie powstałego sklepu. Obecnie taką ofertę posiadają: webePartners z narzedziem webeSklep (wiele branż), Nextranet z narzędziem Nextore (książki, czasopisma, audiobooki) i Amazon z narzędziem aStore (wiele branż).

sklep partnerski e-commerceNiestety one wszystkie  mają jedną wadę - bardzo prosty wygląd i ograniczone funkcje w porównaniu z pięknymi, intuicyjnymi, responsywnymi szablonami e-sklepów. Kliknij na powyższe linki i oceń sama. Dlatego, raczej nie sprawdzą się jako samodzielne sklepy, ale możesz rozważyć dodanie ich jako podstrona do twojego serwisu czy bloga, bo wtedy klientami będą głównie odwiedzający cię internauci, których przyciągają twoje wpisy i opinie, a "ubogi" wygląd sklepu nie będzie miał dla nich większego znaczenia.

Innym, choć droższym, sposobem na założenie sklepu partnerskiego jest zakup gotowego sklepu internetowego mającego możliwość importowania plików XML/CSV, jak np. RedCart lub oprogramowania do importu takich plików np. A2C lub WP All Import (ten jest tylko dla WordPressa). Twój własny e-sklep będzie funkcjonował podobnie jak te udostępniane bezpłatnie przez wymienione wyżej sieci afiliacyjne, ale będzie wyglądał dużo bardziej profesjonalnie i nowocześnie.

Importer XML sprawi, że twój e-sklep będzie bezobsługowy. Wystarczy, że go skonfigurujesz i ustalisz częstotliwość importów (trzeba będzie ustawić zadania cron). Oczywiście będziesz musiała zająć się marketingiem, żeby klienci do ciebie trafili i zdecydowali się dokonać zakupów, ale to właściwie będzie twoim jedynym zajęciem 

Ile to będzie kosztowało?


Koszty założenia własnego e-sklepu partnerskiego mogą być różne. Poniżej przedstawiłam przykładowe zestawienie kosztów za pierwszy rok od założenia dla osoby, która zaczyna od zera i nie chce używać gotowych skryptów, jak webeSklep.

Zakup domeny z rozszerzeniem .pl w OVH - 9,99 zł netto
Sklep z możliwością importu XML Redcart - 900 zł netto

W sumie to trochę ponad 1000 zł za pierwszy rok. Czy warto? To zależy jak sprawnym jesteś sprzedawcą i jak szybko potrafisz zarobić tę kwotę, aby twoja inwestycja się zwróciła.

Jeżeli zdecydujesz się na dołączenie sklepu typu webeSklep do swojej strony, koszt jest niższy. Poniżej kosztorys dla zaczynającego od zera; również za okres jednego roku.

Zakup domeny z rozszerzeniem .pl w OVH - 9,99 zł netto
Hosting w Hostinger - 107,88 zł netto

W Hostinger jest możliwość darmowego hostingu; przez kilka miesięcy z niego korzystałam i byłam dość zadowolona, choć zdarzało się czasem, że strona chwilowo znikała. Jeżeli w twoim sklepie będzie dużo produktów i odwiedzających, polecam jednak płatny plan hostingowy.

Wady sklepu partnerskiego


Jedyną wadą sklepu partnerskiego jaką dostrzegam jest to, że zakupy dokonują się poza twoją stroną/sklepem. Po kliknięciu przycisku Kup, klient jest przenoszony na stronę partnera i to tam dokonuje zakupu. Dla niektórych osób takie przekierowanie na inną stronę może wydać się podejrzane i zrezygnują z zakupów; choć i tak jest możliwość, że otrzymasz wynagrodzenie, jeżeli później dokonają zakupu u partnera z twojego linka (więcej o systemie naliczania prowizji znajdziesz TU.)

Rozwiązaniem tego problemu może być szczere poinformowanie klienta, że zakupy zostaną sfinalizowane na innej stronie internetowej i że jest to bezpieczne rozwiązanie. Alternatywnie możesz nazwać sklep, na przykład, Katalogiem produktów i poinformować, że kupujący po wyborze produktu zostanie przekierowany do właściwego sklepu, gdzie dokona zakupu.

Jak sprzedawać bez sklepu


Oczywiście nie musisz mieć sklepu, żeby sprzedawać. Jako bloger możesz testować i pisać opinie o produktach dodając w tekście linki partnerskie. Tak samo możesz polecać produkty na portalach społecznościowych. Opcją wartą rozważenia jest też dodanie widżetu reklamowego ze zdjęciami lub opisami wybranych produktów na twoją stronę; takie narzędzie udostępnia m.in. WebePartners.

Jeśli używasz WordPressa, masz też możliwość stworzyć za darmo prosty sklep z niewielką ilością produktów dzięki wtyczce Simple Shop. To rozwiązanie przyda się kiedy zamierzasz reklamować małą ilość artykułów, ponieważ każdą rzecz trzeba dodać ręcznie, co jest dość czasochłonne. 

Co myślicie o sklepach partnerskich? Natknęłyście się już kiedyś na takie rozwiązanie? Jakie jeszcze widzicie zalety i wady?

Jeśli znacie kogoś komu ten artykuł może się przydać, podzielcie się!
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Niektóre linki na tym blogu są linkami partnerskimi, które mogą zapisywać pliki cookie w twojej przeglądarce.
Co to są linki partnerskie?
Copyright © 2014 Jolka potrafi... , Blogger
Do góry